آیا از شهروندان ایرانی حق سفر به اروپا گرفته شده است؟

جستجو در مجله گردشگری

اخبار ا.م.ذ 19 مهر ، 1401 5 دقیقه

با توجه به تعلیق غیررسمی صدور ویزای شنگن در ایران، سخنگوی وزارت خارجه، این اقدام کشورهای اروپایی را در تعارض و مغایر با مواضع آن‌ها نسبت به حقوق شهروندان ایرانی اعلام کرد

طبق گفته های  حرمت‌الله رفیعی ‌ رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران برخی سفارتخانه‌های اروپایی، به‌ویژه در حوزه شنگن، بدون اطلاع رسمی و در تصمیمی که بیشتر شکل غیررسمی دارد، رسیدگی به درخواست ویزا را فعلا متوقف کرده و صدور ویزای شنگن را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

روند رسیدگی به درخواست‌های ویزا از سوی سفارتخانه کشورهای اروپایی (حوزه شنگن) مستقر در ایران متوقف شده و امکان گرفتن نوبت ویزا از این سفارتخانه‌ها تا پایان ماه اکتبر (حدودا دهم آبان‌ماه ۱۴۰۱) وجود ندارد.

 تا کنون از سفارتخانه‌های فرانسه، هلند، آلمان، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، چک، سوئیس و سوئد به عنوان کشورهایی که صدور ویزا را برای اتباع ایرانی، در پی ناآرامی‌های اخیر، به حالت تعلیق درآورده‌اند یا گرفتن نوبت رسیدگی به درخواست ویزا را از دسترس خارج و یا محدود کرده‌اند، نام برده شده است. سفارتخانه‌های این کشورها تا کنون واکنشی در این‌باره نداشته‌اند. اما مرکز رسیدگی به درخواست ویزای فرانسه در تهران  (VFS Global) حدود ۱۰ روز پیش به تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ برابر با هفتم مهرماه ۱۴۰۱ در اطلاعیه‌ای از توقف رسیدگی به درخواست‌های ویزا خبر داده بود. این مرکز "اختلال اینترنت" در ایران را علت این اقدام اعلام کرده است. علاوه‌بر این، احتمال بالا رفتن طبیعی ریسک مهاجرت در روزهای ناآرام و مغشوش اخیر، مطرح شده است.

تماس فوری